Keskkonnaamet Endla looduskeskus
Endla looduskeskus asub Endla looduskaitseala piiril Tooma külas ajaloolises sookooli hoones. Looduskeskuses viiakse läbi looduskaitse, soo, vee ja elustiku jmt temaatikaga õppeprogramme. Hoones asub Endla looduskaitseala ja Eesti soid tutvustav ekspositsioon, mida uuendati 2013. aastal Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel. Ekspositsiooni teemad, millega stendide ja eksponaatide kaudu tutvust saab teha, on: soode olemus, areng, levik ja kasutamine Eestimaal, Endla looduskaitseala, Endla veestik, märgade metsade loomad, soode ja vete uurimine, palünoloogia, Tooma Sookatsejaam ja Tooma sookool. Looduskeskuses asub ka õppeklass, majutusruumid ning Keskkonnaameti tööruumid. Vahetus läheduses on lõkkeplats ja matkarajad.
Avastusrada JÕGEVAL 2021- vesi on elu alus
2.7
Autor: Elo Raspel
Lisatud: 16.04.2021
Viimati muudetud: 20.04.2021
Target group: Muu
Average time: 2 tundi 15 minutit
 
Tere tulemast Avastusrajale!
See nutiorienteerumise rada tutvustab puhta vee väärtusi ja säästlikku kasutamise vajadust. Küsimustes on kasutatud Keskkonnaameti veeteemalist õpimappi.  
Kutsume Sind õue liikuma, märkama, uusi teadmisi saama ning tähistama õuesõppe päeva (14. aprill 2021).

Rada saab alguse Piiri pargis Pargi tn pinkide juures ja lõppeb kesklinna pargis. Raja pikkus on umbes 5 km ja selle läbimiseks kulub ca 1,5 h. 
Rajal läbimiseks vajad täislaetud akuga mobiilse andmesidemega nutiseadet ja sisselülitatud GPS ühendust.  Kaardil on mängija tähistatud liikuva rohelise täpikesega ja rajapunktid punaste täppidena. Küsimuse avamiseks peab olema sellele piisavalt lähedal. Vastusevariantides võib olla mitu õiget! Kui mäng mingil põhjusel katkeb, siis tuleb avada uuesti Avastusraja poolt saadetud e-kiri ja klõpsata lingil. Tulemused kaotsi ei lähe ja mäng jätkub pooleli jäänud kohast. Mängu lõppedes vajuta kindlasti "Lõpeta mäng".
Arvesta liikumisel valitsuse kehtestatud piirangute (nt 2 + 2 reegliga), liikluseeskirja ja käitumise hea tavaga!
Küsimuste korral saad abi Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialistilt: Elo Raspel, tel 53419205.

Contact
Elo Raspel, tel 5341 9205, elo.raspel@keskkonnaamet.ee

 
kaart
 
Õuesõppenädal 2020 Jõgeva
5
Autor: Elo Raspel
Lisatud: 09.04.2020
Viimati muudetud: 09.04.2020
Target group: Muu
Average time: 1 tund 16 minutit
 
Siinne rada on valminud Keskkonnaameti ja Päästeameti koostöös, raja loomisesse on panustanud Tallinna ülikooli uurimisgrupi SEEMIK liikmed (seemik.tlu.ee) ning Eesti Geograafia Selts. 
Kutsume teid õue liikuma, märkama, uusi teadmisi saama ja nuputama ning tähistama Õuesõppe nädalat (13.-19 aprill 2020) ja rahvusvahelist algatust GeoNight, mille eesmärk on tutvustada geograafia võimalusi.

Rada saab alguse Jõgeva põhikooli ja raamatukogu nurgal ja lõppeb Hea Linna Vaimu juures. Raja pikkus on umbes 3 km ja selle läbimiseks kulub ca 1 tund.
Rajal liikumiseks peab Sul olema nutiseade, mille mobiilne andmeside ja GPS on sisse lülatatud. Veendu, et seadme aku on laetud! Kaardil on mängija tähistatud liikuva rohelise täpikesega ja rajapunktid punaste täppidena. Kui mäng mingil põhjusel katkeb, siis tuleb avada uuesti Avastusraja poolt saadetud e-kiri ja klõpsata lingil. Tulemused kaotsi ei lähe ja mäng jätkub pooleli jäänud kohast. Mängu lõppedes vajuta kindlasti "Lõpeta mäng".
Tuletame meelde, et riigis valitseb eriolukord. Looduses liikudes pea silmas, et radadel liikudes hoia distantsi teiste Sulle võõraste looduses liikujatega. Vastutulijaid kohates möödu neist turvalises kauguses. Ka looduses kehtib koroonaviiruse vastu võitlemise valem 2+2. Seega tule rajale üksi või perega.
Eestis valitseb tuleohtlik periood, vaata www.ilmateenistus...

Contact
Elo Raspel, tel 53419205.

 
kaart
 
PÕLTSAMAA Liigu ja õpi Avastusrajal!
4.4
Autor: Elo Raspel
Lisatud: 11.04.2019
Target group: Muu
Average time: 54 minutit
 
Selle rajaga kutsub Keskkonnaamet Sind tähistama südamekuud ja rahvusvahelist õuesõppepäeva. Põltsamaa linna avastusrada saab alguse Felixhalli esise kollase pingi juurest. Rajal on 14 kontrollpunkti ning rada on läbitav umbes tunniga. Raja läbimine on jõukohane igaühele ning mingit erivarustust ei nõua. Küll aga tasub teid ületades olla tähelepanelik ning teha seda ainult selleks ettenähtud kohtadel. Läbimine ei ole aja peale, parem jaluta rahulikult ja naudi! 
Kaasas peab olema vähemalt üks kaasaegne ja mobiilse internetiga varustatud nutiseade iga rühma (3-5 inimest) kohta. Veendu, et seadme aku on laetud! Kaardil on mängija tähistatud liikuva rohelise täpikesena ja punktid punaste täppidena. Kui mäng mingil põhjusel katkeb, siis tuleb avada uuesti Avastusraja poolt saadetud e-kiri ning klõpsata lingil. Tulemused kaotsi ei lähe ja mäng jätkub seal, kus ta pooleli jäi Mängu lõppedes vajutage „Lõpeta mäng“. Põhjaliku kasutusjuhendid leiad avalahe allservast.
 
kaart
 
ENDLA Liigu ja õpi Avastusrajal!
5
Autor: Elo Raspel
Lisatud: 11.04.2018
Target group: Muu
Average time: 2 tundi 19 minutit
 
Endla looduskeskus kutsub osalema 5 km pikkusel Avastusrajal, mis kulgeb Jõgeva maakonnas Endla looduskaitseala tähistatud matkaradadel. Liikumisel ei ole kiirus oluline, ole parem tähelepanelik ja naudi loodust! Avastusraja kaardil on mängija/meeskond tähistatud liikuva rohelise täpikesena ja punktid punaste täppidena. Kui mäng mingil põhjusel katkeb, siis tuleb avada uuesti Avastusraja poolt saadetud e-kiri ning klõpsata selle lingil. Tulemused kaotsi ei lähe ja mäng jätkub seal, kus ta pooleli jäi. Igas punktis on mõni küsimus, ülesanne või infokild. Kui ülesanne täidetud ja oled oma vastuses kindel, siis vajuta nuppu „Vasta” ja seejärel „Edasi”. Mängu lõppedes vajutage „Lõpeta mäng“.  
Avastusraja läbimiseks läheb vaja vähemalt ühte mobiilse internetiga varustatud ja laetud akuga nutiseadet, tähelepanelikkust ja head tuju! Raja algus on Tooma külas looduskeskuse parklas. Toredat avastamist! 

Contact
Elo Raspel, tel 53419205, elo.raspel@keskkonnaamet.ee

 
kaart
 

In this page are Discovery Trail for environmental education. Click on the markers on the map to choose the trail or select suitable region and school from the menu.

front_info_text